សមិទ្ធិផលការងារ​ត្រួត​ពិនិត្យ​ផលិតផល​ថ្នាំ​ជក់ ឆ្នាំ២០២០
១.ការដាក់សារព្រមានសុខភាពជាភាសាខ្មែរនិងជារូបភាព លើកញ្ចប់ផលិតផលថ្នាំជក់ ទំហំ៥៥% សម្រេចបានតាមសូចនាករ។ កន្លងទៅនេះក្រសួងសុខាភិបាលបានចេញសេចក្តីណែនាំថ្មី ដោយតម្រូវឱ្យគ្រប់ក្រុមហ៊ុនផលិតផលថ្នាំជក់ទាំងអស់ត្រូវបោះពុម្ពសារព្រមានសុខភាពជាភាសាខ្មែរ និងជារូបភាពលើកពា្ចប់ផលិតផលថ្នាំជក់ថ្មីពីរទៀតគឺ រូបភាពជក់បារីបណ្តាលឱ្យកើតជំងឺហើមសួត និងរូបភាពជក់បារី បណ្តាលឱ្យកើតជំងឺបេះដូង។
២. ការអនុវត្តវិធានការហាមការជក់ ឬការបង្ហុយផ្សែងផលិតផលថ្នាំជក់នៅកន្លែងធ្វើការ ឬកន្លែង​សាធារណៈ មានការរីកចម្រើនជាពិសេសនៅតាមគ្រឹះស្ថានធ្វើការទាំងរដ្ឋ និងឯកជន សណ្ឋាគារ និង​ភោជនីយដ្ឋាន។ លើសពីនេះថ្នាក់ដឹកនាំ រាជធានី ខេត្ត ៦ គឺខេត្តបាត់ដំបង សៀមរាប កំពង់ចាម ព្រះសីហនុ  កណ្តាល  និងរាជធានីភ្នំពេញ បានប្តេជ្ញាចិត្ត បង្កើតជាបណ្តាញទីក្រុងគ្មានផ្សែងបារី និងការពារជំងឺមិនឆ្លងនៅកម្ពុជា ដែលឆ្ពោះទៅរកការបង្កើតទីក្រុងគ្មានផ្សែងបារីនៅឆ្នាំ២០២៣ ។
៣. អនុវត្តវិធានការហាមឃាត់ការផ្សាយពាណិជ្ជកម្មបានប្រសើរ ដោយលប់បំបាត់ទាំងស្រុង ការផ្សព្វផ្សាយលក់ និងការឧបត្ថម្ភកម្មវិធីដោយឧស្សាហករថ្នាំជក់ តាមរយៈវិទ្យុ ទូរទស្សន៍ កាសែត ទស្សនាវដ្តីក្នុងស្រុក និងផ្ទាំងប៉ាណូធំៗ។ ការផ្សព្វផ្សាយនៅតាមទីតាំងលក់រាយត្រូវបានកាត់បន្ថយ តែមិនទាន់លុបបំបាត់បានទាំងស្រុងនៅឡើយ។
៤. មជ្ឈមណ្ឌល​ជាតិ​លើក​កំពស់​សុខភាព​សហការ​ជាមួយ​នាយកដ្ឋាន​នគរបាល​ប្រឆាំង​បទល្មើស​សេដ្ឋកិច្ច​នៃ​អគ្គ​ស្នងការដ្ឋាន​នគរបាល​ជាតិ​នៃ​ក្រសួង​មហា​ផ្ទៃ ដើម្បី​ចុះ​ពិនិត្យ​តាមដាន​ដល់​កន្លែង​ពី​ស្ថានភាព​បារី​ដែល​មិន​បាន​ដាក់​សារ​ព្រមាន​សុខភាព​។
៥. យន្តការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ និងការអនុវត្តច្បាប់់ត្រូវបានពង្រឹងជាបន្តបន្ទាប់៖
• បានរៀបចំសិក្ខាសាលាស្តីពី ភាពជាអ្នកដឹកនាំក្នុងការអនុវត្តច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តនានាស្តីពី ការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ដល់អាជ្ញាធរថ្នាក់ក្រោមជាតិ។
• បានរៀបចំបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលស្តីពី ការផ្តល់ប្រឹក្សាដើម្បីលះបង់ទម្លាប់ជក់បារីនៅមន្ទីរសុខាភិបាលនៃរដ្ឋបាលខេត្ត
• រាជរដ្ឋាភិបាលបានអនុម័តលើសេចក្ដីសម្រេចស្ដីពី ការតែងតាំងសមាសភាពរបស់គណៈកម្មាធិការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ (គ.ត.ផ.ថ)
• បានបណ្តុះបណ្តាលមន្រ្តីអធិការកិច្ចផលិតផលថ្នាំជក់
ដោយមានការគាំទ្រ សហការល្អ និងមានការប្រឹងប្រែងពីថ្នាក់ដឹកនាំកំពូលនៃរាជរដ្ឋាភិបាល គណៈកម្មាធិការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ ក្រសួងសុខាភិបាល ស្ថាប័នជាតិ អន្តរជាតិ អង្គការមិនមែន   រដ្ឋាភិបាល អជ្ញាថ្នាក់ជាតិ ខេត្ត-ក្រុង និងសហគមន៍ ជាពិសេសការការប្តេជ្ញាចិត្តខិតខំប្រឹងប្រែង និងការគាំទ្រតាមគ្រប់រូបភាពពីសំណាក់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសុខាភិបាលលើការងារទប់ស្កាត់ការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ ។
តម្រូវការឱ្យមានការបន្តការខិតខំប្រឹងប្រែង ការប្តេជ្ញាចិត្ត និងការចូលរួមពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងការទប់ស្កាត់ការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់។ មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព ដែលជាសេនាធិការជំនាញទទួលបន្ទុកលើការងារទប់ស្កាត់ការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់មានទិសដៅ៖
• បន្តជំរុញការអនុវត្តច្បាប់ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តនានាស្តីពី ការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់
• ពង្រីកទំហំការបោះពុម្ពរូបភាព និងសារព្រមានសុខភាពជាភាសាខ្មែរលើកញ្ចប់បារីអោយបានដល់៩០%
• ពង្រឹងយន្តការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់នៅថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់ក្រោមជាតិ ដើម្បីការអប់រំ និងអនុវត្តច្បាប់ស្តីពី ការត្រួតពិនិត្យផលិតផលថ្នាំជក់។

2020 Achievements in Tobacco Control
1.    Placement of warning message in Khmer and a picture covering 55% of the panels of the package have been achieved based on the indicators. The Ministry of Health has issued a new guideline that requires all tobacco companies to publish a warning message in Khmer and two other warning pictures that illustrate how smoking leads to emphysema and heart issues.
2.    The implementation of measures to ban smoking at workplaces or public area has been improved, especially in public and private establishments, hotels and restaurants. Moreover, leaders in six provinces/cities - Battambang, Siem Reap, Kampong Cham, Preah Sihanouk, Kandal and Phnom Penh - are committed to creating a smoke-free city network and to protecting Cambodia from communicable diseases, aiming at the creation of smoke-free cities in 2023.
3.    The implementation of the ban on tobacco commercials has been improved as advertisements and sponsorships by the tobacco industry on the radio, TV and in the newspapers, magazines and billboards are completely removed and prohibited. Advertisements at retail stores have been minimized but have yet to be eliminated completely.
4.    The National Center for Health Promotion works with the General Commissariat of National Police under the Ministry of Interior to visit and monitor situations at places where health warnings do not display the warning message.
5.    The mechanisms for tobacco control and law execution have been reinforced through the following:
• Organized workshops for sub-national authority on leadership in the execution of laws and regulations on tobacco control.
• Organized training for trainers on stopping smoking habit counselling at provincial departments of health and the provincial administration.
• The Royal Government has approved the decision on the composition of the Tobacco Control Committee.
• Organized training for tobacco inspection officials.
All of these achievements would not be possible without the support and excellent cooperation and commitment of the top leadership of the Royal Government, the Tobacco Control Committee, the Ministry of Health, national institutions, international NGOs, national authority at the provincial/municipal levels, and especially the effort, commitment and support of the Minister of Health on tobacco control.
With the need for greater effort, commitment and involvement of relevant parties to prevent tobacco consumption, the National Center for Health Promotion aims to:
• Constantly promote the execution of laws and regulations for effective tobacco control
• Increase the size of the picture and warning message in Khmer on cigarette packs up to 90%
• Strengthen the mechanisms for tobacco control at national and sub-national levels for the purpose of education and the execution of the law on tobacco control