សមិទ្ធិផល​ឆ្នាំ​២០១៩ នៃគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាព
គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាពត្រូវបានបង្កើតតាំងពីចុងទស្សវត្ស ទី៩០ ដើម្បីពង្រឹងការផ្តល់សេវាមណ្ឌលសុខភាពឲ្យមានប្រសិទ្ធភាព (គណៈកម្មការអន្តរក្រសួងនៃការថែទាំសុខភាពបឋម, ២០០២)។  មកដល់សព្វថ្ងៃនេះគ្រប់មណ្ឌលសុខភាពសុទ្ធតែមាន គណៈកម្មការគ្រប់ គ្រងមណ្ឌលសុខភាព ។
​​          គណៈកម្មការគ្រប់ គ្រងមណ្ឌលសុខភាព (គគមស) មានសមាសភាពចូលរួមពី អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន មណ្ឌលសុខភាព និងតំណាងសហគមន៍។ គណៈកម្មការនេះ មានភារកិច្ចដោះស្រាយបញ្ហាដែលទាក់ទងនឹងការផ្តល់សេវា ជួយផ្សព្វផ្សាយសេវា និងសារសុខភាពដល់ប្រជាជនក្នុងតំបន់គ្របដណ្តប់របស់ខ្លួន។
គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាព ដែលមានភារៈកិច្ចចំបងគឺពង្រឹងគុណភាពសេវា និងបង្កើនលទ្ធភាពប្រើប្រាស់សេវានៅមណ្ឌលសុខភាពជូនសហគមន៍(គណៈកម្មការអន្តរក្រសួងនៃការថែទាំសុខភាពបឋម, ២០០២) នេះមានដំណើរការពេញលេញ ត្រូវរៀបចំប្រជុំឲ្យបានយ៉ាងហោចណាស់១ដងក្នុងមួយត្រីមាស ដោយមានវត្តមានសមាជិកចូលរួមចាប់ពី៧៥% មានរបៀបវារៈ និងរបាយការណ៍ប្រជុំត្រឹមត្រូវ។ មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាពមានតួនាទីតាមដានដំណើរការកិច្ចប្រជុំ គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាព ដោយបានប្រមូលទិន្នន័យកិច្ចប្រជុំប្រចាំត្រីមាសពី២៥រាជធានី ខេត្ត ។ ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ កិច្ចគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាពមានដំណើរការល្អ ត្រីមាសទី១បាន៨៤% ត្រីមាសទី២បាន៨២.៨% ត្រីមាសទី៣បាន៨៩.៤% និងត្រីមាសទី៤បាន៩២.៥%។ ដូច្នេះលទ្ធផលនៃការប្រជុំ គគមស ប្រចាំឆ្នាំ២០១៩ គឺ៨៧.១២% យើងបានសម្រេចលើសផែនការដែលបានគ្រោងទុកត្រឹម៨៥%។
លទ្ធផលនៃការប្រជុំប្រចាំត្រីមាសសម្រាប់ឆ្នាំ២០១៩ ទូទាំង២៥ រាជធានី-ខេត្ត
ត្រីមាសទី១
ត្រីមាសទី២
ត្រីមាសទី៣
ត្រីមាសទី៤
សរុប​ប្រចាំឆ្នាំ
៨៤%
៨២.៨%
៨៩.៤%
៩២.៥%
៨៧.១២%
នៅឆ្នាំ២០១៩នេះ មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព បានចុះតាមដានសកម្មភាពការងាររបស់គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាពបានចំនួន១២ខេត្តគឺ កំពង់ឆ្នាំង កំពង់ធំ តាកែវ កែប កំពង់ចាម ស្វាយរៀង កំពត ត្បូងឃ្មុំ មណ្ឌលគិរី បាត់ដំបង ក្រចេះ និង កោះកុង ដោយប្រើប្រាស់ថវិកាជាតិ ក្នុងគោលបំណងជំរុញដំណើរការគណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាព រកចំណុចខ្លាំង និងចំណុចខ្សោយ ដើម្បីលើកកម្ពស់សេវាមណ្ឌលសុខភាព ។ ដោយបានសហការជាមួយអង្គការទស្សនៈពិភពលោក មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាពបានចុះតាមដានការងារ គណៈកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាព នៅត្រីមាសទី២ និងទី៣ ឆ្នាំ២០១៩សម្រាប់៥ខេត្តគោលដៅគឺ បន្ទាយមានជ័យ សៀមរាប ព្រះវិហារ និង កំពង់ធំ។

Health center management committees were founded in the 1990s to ensure efficient health care services (Inter-ministerial committee of primary health care, 2002). Every health center now has its own health center management committee.
A health center management committee consists of local authority, health center and a community representative. This committee has the duty to address issues relating to services, promotions and health messages communicated with people in an area under its administration coverage.
A health center management committee has the main duty to improve service quality and the likelihood of a local community using the services as provided by a health center (Inter-ministerial committee of primary health care, 2002), ensuring full-fledged operations and a meeting to be held at least once in every quarter with more than 75% of member attendance and with an appropriate agenda and meeting report. The National Center for Health Promotion has the role to monitor the meeting process of health center management committees in 25 provinces/cities by collecting data from their quarterly meetings. In 2019, the health center management committees were in good operation and achieved results as follows: 84% in Q1, 82.8% in Q2, 89.4% in Q3, 92.5% in Q4 and an annual total of 87.12%.
2019 Quarter Meeting Results in 25 Provinces/Cities
Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Annual total |
84% | 82.8% | 89.4% | 92.5% | 87.12% |
In 2019, the National Center for Health Promotion visited health center management committees in 12 provinces to monitor their work progress, including Kampong Chhnang, Kampong Thom, Takeo, Keb, Kampong Cham, Svay Rieng, Kampot, Thbong Khmum, Mondul Kiri, Battambang, Kratie and Koh Kong. The national budget was used to encourage operation of the health center management committees, where strengths and weakness were identified as a way to promote services provided by the health centers. Together with the World Vision Organization, the National Center for Health Promotion visited health center management committees in five target provinces such as Banteay Meanchey, Siem Reap, Preah Vihear and Kampong Thom to monitor their performance in Q2 and Q3 of 2019.