មណ្ឌលសុខភាពគឺជាកន្លែងផ្តល់សេវាសុខាភិបាលនៅថ្នាក់ក្រោមបំផុតនៃប្រព័ន្ធសុខាភិបាលនៅកម្ពុជា ។ មណ្ឌលសុខភាពមួយគ្របដណ្តប់ប្រជាពលរដ្ឋជាមធ្យមចំនួន១០,០០០នាក់, ភូមិមួយចំនួន, ហើយគ្របដណ្តប់ឃុំ អាច១ឃុំ ឬ២ឃុំ ឬ៣ឃុំ ។ល។ មណ្ឌលសុខភាពមានការងារច្រើន ទាំងការងារបច្ចេកទេស, ការងារគ្រប់គ្រង, និងកិច្ចទំនាក់ទំនងគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន ។ ប៉ុន្តែដោយកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងទាំងអស់គ្នា ទើបអាចសម្រេចបាននូវការងារធំៗមួយចំនួន ។ ជាក់ស្តែង មណ្ឌលសុខភាពជ្រៃ ដែលស្ថិតនៅតាមដងផ្លូវជាតិលេខ៥, ភូមិហៃសាន, ឃុំជ្រៃ, ស្រុកថ្មគោល ខេត្តបាត់ដំបង បានធ្វើរបងព័ទ្ធជុំវិញដោយមានការចូលរួមពីសហគមន៍ ។
មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាពដែលជាសេនាធិការរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល បានរៀបចំសេចក្តីណែនាំស្តីពីការអនុវត្តន៍គោលនយោបាយជាតិថែទាំសុខភាពបឋមដែលបានកំណត់យន្តការពីរនៃការចូលរួមរបស់សហគមន៍ គឺគណកម្មការគ្រប់គ្រងមណ្ឌលសុខភាព (គគម) និងក្រុមទ្រទ្រង់សុខភាពភូមិ (កទសភ) ។
មណ្ឌលសុខភាពផ្តល់សេវាថែទាំសុខភាពបឋមដែលរួមមាន សេវាការពារ និងសេវាថែទាំព្យាបាលកម្រិតបឋម ។ លើសពីនេះទៅទៀត, (១) មណ្ឌលសុខភាពត្រូវធ្វើទំនាក់ទំនងល្អជាមួយផ្នែកពាក់ព័ន្ធ, អាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន, និងប្រជាជនគ្រប់ស្រទាប់នៅក្នុងតំបន់គ្របដណ្តប់របស់ខ្លួន ក្នុងន័យសម្របសម្រួលក្នុងការផ្តល់សេវាឳ្យបានល្អ ។ (២) មណ្ឌលសុខភាពត្រូវធ្វើការងារគ្រប់គ្រង ការចាត់ចែង, ការដឹកនាំ, ការបំផុសឳ្យមានការចូលរួមពីប្រជាជនទាំងកម្លាំងកាយ កម្លាំងចិត្ត ប្រាជ្ញា ស្មារតី ក្នុងការប្រើប្រាស់, ការថែទាំ, ការជួសជុល មណ្ឌលសុខភាពខ្លួន ។
ជាក់ស្តែង មណ្ឌលសុខភាពជ្រៃបានទទួលជោគជ័យនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ពុះពារ ជំនះគ្រប់ឧបសគ្គអស់រយៈពេលមួយឆ្នាំទើបសម្រេចបានការសាងសង់របងបេតុងដែលមាន៨០ ប្រឡោះ ហើយចំណាយថវិកាជាង ១០,០០០ដុល្លារអាមេរិក ។ ជោគជ័យនេះ ជាការឆ្លុះបញ្ចាំងឳ្យឃើញថា ការចូលរួមរបស់សហគមន៍គឺមានអំណាច, មានឥទ្ធិពល, មានភាពខ្លាំងនៅក្នុង គគម របស់ពួកគាត់ ។ ពួកគាត់ព្យាយាមគិត, ចលនាឳ្យមានការចូលរួម, ធ្វើហើយធ្វើទៀត ដោយកៀគរធនធានទាំងបុគ្គលិកមណ្ឌលសុខភាពខ្លួនឯង, ក្រុមប្រឹក្សាឃុំ, ផ្នែកផ្សេងទៀតនៅមូលដ្ឋានផ្ទាល់, ប្រជាពលរដ្ឋ, អាជីវករ, ទាំងក្នុង និងក្រៅតំបន់ដណ្តប់របស់ខ្លួន ។
ជាការសន្និដ្ឋានរួម អ្វីៗទាំងពួងនឹងសម្រេចទៅបានគឺស្ថិតនៅត្រង់ការចូលរួម ស្រុះស្រួលគ្នា ការពុះពារមិនរាថយ ដោយដាក់ឧបសគ្គទាំងអស់នៅក្រោមបាតជើង ហើយដាក់ភ្នែកសម្លឹងទៅគោលដៅជានិច្ច នោះជោគជ័យ និងគុណតម្លៃនៃស្ថាប័នរបស់ខ្លួនកើតមានជាមិនខាន ៕

Community Engagement in Health Center Development
Health centers are the lowest level of health care systems in Cambodia. A health center covers an average of 10,000 people, a number of villages, covers one or two or three communes, and so on. Health centers have a lot of work, including technical work, management, and relations with people from all walks of life. However some major achievements can only be made with everyone’s hard work and efforts. For example, Chrey health center, located on national road 5, Hai San village, Chrey commune, Thmor Koul district, Battambang Province, has built a fence around it with the participation of the community.
The National Center for Health Promotion as the chief of staff of the Ministry of Health has developed the guidelines for implementing the national primary health care policy, which outlines two mechanisms for community participation: the health center management committee (HCMC) and the village health support group (VHSG).
Health centers provide primary health care services including primary preventive and curative care services. In addition, (1) health centers must maintain good relations with relevant departments, local authorities and people from all walks of life under their catchment areas in order to facilitate the provision of services, (2) health centers must work to manage, handle, lead, and inspire people physically, mentally, intellectually, spiritually to use, maintain, and repair their health centers.
For example, Chrey health Center has managed to successfully overcome every barrier in the past one year to complete the construction of a concrete fence consisting of 80 pieces with a cost of more than USD10,000.00. This success reflects how powerful, influential, and strong community engagement was in their HCMC. They tried hard to think and solicit engagement and to do more and more by mobilizing resources involving their own health center staff, commune councils, other local actors, citizens and traders, both in and outside their area.
In conclusion, everything can be achieved with engagement, consensus and perseverance by putting all barriers behind and constantly looking forward to the goal, only this will their own institutional successes and values prevail.