សុខភាពគឺជាសុខុមាលភាពពេញលេញទាំងផ្លូវកាយ, ផ្លូវចិត្ត, និងសង្គម ។ ពោលគឺមិនត្រឹមតែភាពគ្មានជំងឺ ឬពិការភាពនោះទេ ។ ដោយផ្អែកលើនិយមន័យរបស់អង្គការសុខភាពពិភពលោកនេះ បានបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ថា ការលើកកម្ពស់សុខភាព, ការផ្លាស់ប្តូរឥរិយាបថដើម្បីសុខភាព អាចធ្វើទៅបានគឺអាស្រ័យលើមនុស្សគ្រប់រូបក្នុងសហគមន៍ចូលរួមទាំងអស់គ្នា ទាំងការគិត, ទាំងវាចារចិត្ត, និងការប្រព្រឹត្តិឲ្យបានល្អត្រឹមត្រូវ ទើបសុខភាពរបស់ប្រជាពលរដ្ឋនៃប្រទេសនីមួយៗ មានភាពល្អប្រសើរ ។
បន្ទុកដ៏ធ្ងន់ធ្ងរបំផុតនៃការប៉ះពាល់លើសុខភាពគឺមានបញ្ហាជាច្រើនរួមមាន ជំងឺឆ្លង, ជំងឺមិនឆ្លង ។ល។ ហើយជំងឺឬបញ្ហាសុខភាពទាំងនោះ ភាគច្រើនបង្កឡើងដោយការប្រព្រឹត្តិមិនល្អ មិនត្រឹមត្រូវរបស់មនុស្ស ។ តួយ៉ាងដូចជាការរស់ខ្វះអនាម័យខ្លួនប្រាណ, ពុំមានអនាម័យលំនៅដ្ឋាន, គ្មានអនាម័យចំណីអាហារ, និងពុំបានប្រើប្រាស់ទឹកមានសុវត្ថិភាព ។ល។ អំពើប្រព្រឹត្តិបែបនេះ រួមចំណែកបង្កហានិភ័យមកលើសុខភាពបានយ៉ាងច្រើន ។
នៅប្រទេសកម្ពុជា, ប្រព័ន្ធសុខាភិបាល រួមមានក្រសួងសុខាភិបាល, មជ្ឈមណ្ឌលជាតិនានា ទាំងនេះ ជាស្ថាប័នថ្នាក់ជាតិ ។ ដោយឡែក មន្ទីរសុខាភិបាលនៃរដ្ឋបាលរាជធានី/ខេត្ត, ស្រុកប្រតិបត្តិ, មណ្ឌលសុខភាព, ហើយយើងមានថ្នាក់សហគមន៍ដែលជារចនាសម្ព័ន្ធជាប់ផ្ទាល់ជាមួយប្រជាពលរដ្ឋ គឺជាស្ថាប័នថ្នាក់ក្រោមជាតិ ។ គ្រប់ថ្នាក់មានតួនាទីនិងភារកិច្ចរៀងៗខ្លួន ប៉ុន្តែវាបំពេញឲ្យគ្នាទៅវិញទៅមក ។ ជាក់ស្តែង នៅក្នុងអំឡុងពេលមានការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ នេះ, មជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាពបានសហការនិងមានការឧបត្ថម្ភថវិកាពីអង្គការសុខភាពពិភពលោក, យើងបានរៀបចំគោលការណ៍ណែនាំ, វិធានការបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩, ការផ្សព្វផ្សាយតាមរលកធាតុអាកាស, ការអប់រំផ្ទាល់នៅសហគមន៍, និងការអប់រំតាមបណ្តាញសង្គមនានា ។ មន្ទីរសុខាភិបាល, ស្រុកប្រតិបត្តិ, និងមណ្ឌលសុខភាព និងសហគមន៍ ជាអ្នកដៃដល់ក្នុងការអនុវត្តតាមគោលការណែនាំទាំងនោះពីថ្នាក់ជាតិ ។ មិនត្រឹមតែការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ក្រសួងសុខាភិបាលប៉ុណ្ណោះទេ ក្រសួងដទៃទៀត ព្រមទាំងរាជរដ្ឋាភិបាល, អាជ្ញាធរដែនដី, និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានក៏សកម្មលើការងារនេះផងដែរ ។
ជាក់ស្តែងមានការសាកល្បង គឺការពង្រឹងប្រព័ន្ធនៃការចូលរួមរបស់សហគមន៍នៅក្នុងស្រុកប្រតិបត្តិសំពៅលូន ក្នុងការទប់ស្កាត់ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ដោយមានការចូលរួមពីសហគមន៍ ។ យុទ្ធសាស្ត្រនៃការទប់ស្កាត់នេះ គឺជាការខិតខំប្រឹងប្រែងអស់ពីកម្លាំងកាយ ចិត្ត ប្រាជ្ញា ស្មារតី របស់មន្ត្រីនៃមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព, មន្ទ្រីនៃមន្ទីរសុខាភិបាលខេត្តបាត់ដំបង, ស្រុកប្រតិបត្តិសំពៅលូន និងមណ្ឌលសុខភាពទាំង១០ ។ ថ្នាក់ជាតិ, អង្គការសុខភាពពិភពលោក និងថ្នាក់ខេត្ត បានរៀបវិធីសាស្ត្រ និងឧបករណ៍ក្នុងការប្រមូលព័ត៌មានទាក់ទងទៅនឹងការតាមដានជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយបានបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលទៅថ្នាក់មណ្ឌលសុខភាព ក្នុងគោលបំណងឲ្យពួកគាត់ទៅធ្វើការបណ្តុះបណ្តាលទៅថ្នាក់សហគមន៍ដែលមានឈ្មោះថាជាជនបង្គោលភូមិ រួមមានមេភូមិ១រូបក្នុង១ភូមិ, ក្រុមទ្រទ្រង់សុខភាពភូមិ១រូបក្នុង១ភូមិ, មេប៉ុស្តិ៍នគរបាលឃុំ១រូបក្នុងឃុំ, ប្រធាន គកនក១រូបក្នុង១ឃុំ ដើម្បីឲ្យពួកគាត់មានសមត្ថភាព, ចំណេះដឹង, ជំនាញ និងបទពិសោធន៍នានាក្នុងការបំពេញការងារតាមដាននេះ ។ ថ្នាក់ជាតិ, ថ្នាក់ខេត្ត ថ្នាក់ស្រុក និងមណ្ឌលសុខភាព បានចុះតាមដានលើការបំពេញការងាររបស់ជនបង្គោលភូមិ ។
យុទ្ធសាស្ត្រនេះ បានពង្រឹងប្រព័ន្ធការងាររួមគ្នារវាងជនបង្គោលភូមិ, មេឃុំ រួមទាំងនគរបាលប៉ុស្តិ៍តាមឃុំនីមួយៗ និងមណ្ឌលសុខភាព ឲ្យកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ ពោលគឺពួកគាត់បានពង្រឹងបណ្តាញក្នុងភូមិ, បណ្តាញទំនាក់ទំនងគ្នាដើម្បីឆ្លើយតបព្រឹត្តិការណ៍នានាទាន់ពេលវេលា និងមានប្រសិទ្ធិភាពខ្ពស់គួរជាទីមោទនៈ ជាពិសេសការតាមដានអ្នកចំណូលថ្មី, អ្នកចំណាកស្រុក, និងអ្នកគេចវេសពីការធ្វើចត្តាឡីស័កជាដើម។ តាមរយៈយុទ្ធសាស្ត្រនេះ យើងសង្ឃឹមថាប្រជាជនក្នុងស្រុកប្រតិបត្តិសំពៅលូននឹងអាចចៀសផុតពីការឆ្លងក្នុងសហគមន៍ ឬពីមហន្តរាយនៃជំងឺកូវីដ-១៩ នេះ ៕

Health is a state of complete well-being whether physical, mental, or social. It is not simply the absence of disease or disability. According to the World Health Organization’s definition, promoting health behavior change is possibly achieved if people in a community take part in the process including thinking, speaking, and committing. This participation may lead to a positive contribution towards improving people’s health in each country.
The most critical burden of health issues are infectious and non-communicable diseases, etc. Moreover, most of those diseases or health issues are caused by bad behavior of people. Examples include lack of hygiene, unhygienic housing, unhealthy food and unsafe use of water, etc. The process of doing so creates significant health risks.
In Cambodia, the health system in the national level includes the Ministry of Health, and national centers at national institutions. Separately, the health department of the provincial administration, the operational health district (OD), the health center, and the community level, which is a structure directly related to the people, are sub-national levels. Each level has its own roles and responsibilities, but they complement each other. In fact, during the outbreak of COVID-19, the National Center for Health Promotion collaborated with the World Health Organization (WHO) to prepare guidelines, measures to prevent COVID-19, and broadcasting, community-based education, and Social media education. Health departments, ODs, and Health Centers Management Committee are involved in implementing those guidelines at the national level. the Ministry of Health, other ministries, as well as the Royal Government have all put in effort on this work.
In fact, Sampov Loun OD has been testing the Surveillance of Community Engagement to prevent the spread of COVID-19 to its members. The prevention strategy was the result of the hard work of the staff at the National Center for Health Promotion, the Battambang Provincial Health Department, Sampov Loun OD and 10 health centers. Teams at the National and provincial levels, along with WHO, have developed methods and tools to gather information related to COVID-19 disease monitoring and trained people at the health center level in order for them to train those in the community level, which is called village focal points, including 1 village chief/village, 1village health support group/village, commune police chief 1 person/commune, and 1 CCWC chief/commune so that they have the ability, knowledge, skills and experiences to carry out this monitoring work. National, provincial, district and health centers monitored the performance of village focal points people.
This strategy has strengthened the collaborative work system between village focal points, community chiefs, police officers in each community and health center, which have reinforced the village and communication network to respond to any events on time. Furthermore, it is highly effective, especially to keep eyes on newcomers, migrants, and those who escape from quarantine. Through this strategy, we hope that the local people in Sampov Loun OD will be able to avoid community infection or the catastrophe of COVID-19.