នៅប្រទេសកម្ពុជា ការស្ទង់មតិនេះធ្វើឡើងដោយមជ្ឈមណ្ឌលជាតិលើកកំពស់សុខភាព នៃក្រសួងសុខាភិបាល។ អត្រាឆ្លើយតបជាទូទៅគឺ៨១%។ សិស្សចូលរួមដែលបានបំពេញការស្ទង់មតិនេះមានចំនួនសរុប៣៧១៦នាក់ ពីថ្នាក់ទី៧ដល់ទី១២ ដែលក្នុងនោះមានសិស្សចំនួន១៨៦៦នាក់ ។
ការរកឃើញសំខាន់ៗ៖
ការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់
មានការថយចុះគួរជាទីកត់សម្គាល់នូវអត្រាប្រេវ៉ាឡង់នៃការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ក្នុងរយៈពេល៦ឆ្នាំ កន្លងមកនេះ ដោយថយពីអត្រា៦,៣% ក្នុងឆ្នាំ២០១០ មកត្រឹម២,៤% ក្នុងឆ្នាំ ២០១៦ ហើយអត្រាប្រេវ៉ាឡង់ នៃការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ក្នុងចំណោមយុវ័យកម្ពុជាអាយុចន្លោះ ១៣-១៥ឆ្នាំ មានកម្រិតទាបជាងគេបំផុតនៅក្នុងបណ្តាប្រទេសអាស៊ាន។ ការរកឃើញបានបង្ហាញពីប្រសិទ្ធភាពនៃអន្តរាគមន៍កម្មវិធីត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់នៅកម្ពុជាដែលបានចាប់ផ្តើមក្នុងឆ្នាំ១៩៩៩។ គួរកត់សម្គាល់ថាទម្រង់ថ្មីៗនៃការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ (ស៊ីសា និងបារីអេឡិចត្រូនិច) បានកើតមានឡើងក្នុងអំឡុង៦ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ហើយមានភាពចាំបាច់ដែលត្រូវអប់រំសាធារណជន និងភាគីពាក់ព័ន្ធផ្នែកត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់ឱ្យយល់អំពីគ្រោះថ្នាក់នៃផលិតផលថ្នាំជក់ក្នុងទម្រង់ថ្មីៗទាំងអស់នេះ ហើយត្រូវចាត់ទុកផលិតផលទាំងអស់នេះជាផលិតផលថ្នាំជក់ដែរ។
ការស្រូបផ្សែងបារីដោយអចេតនា
ការរងផ្សែងថ្នាំជក់នៅតែមានកម្រិតខ្ពស់ ថ្វីបើមានការថយចុះគួរជាទីកត់សម្គាល់នៃការស្រូបផ្សែងបារីដោយអចេតនានៅផ្ទះ និងនៅក្នុងទីកន្លែងសាធារណៈបិទជិតចាប់ពីឆ្នាំ ២០០៣ ដល់ ២០១៦ ក្តី។ ទិន្នន័យ GYTS បង្ហាញអោយឃើញថាសិស្ស ៤៥,៤% មានវត្តមាននៅក្បែរជនដទៃដែលជក់បារីនៅទីតាំងសាធារណៈខាងក្រៅអគារ ហើយសិស្ស ៤៤,៥% បានស្រូបផ្សែងបារីនៅក្នុងទីកន្លែងសាធារណៈបិទជិត។ ខណៈពេលដែលសិស្ស ២៤,៣% រស់នៅក្នុងផ្ទះដែលមានមនុស្សដទៃទៀតជក់បារីពេលមានវត្តមានពួកគេ ហើយសិស្ស ៣២,៦% បានស្រូបផ្សែងបារីដោយអចេតនានៅសាលារៀន។ ទោះយ៉ាងណាក្តី ក្នុងចំណោមបណ្តាប្រទេសអាស៊ាន ការស្រូបផ្សែងបារីអចេតនារបស់កម្ពុជា ទាំងនៅក្នុងផ្ទះទាំងនៅក្នុងទីកន្លែងសាធារណៈបិទជិត គឺមានកម្រិតទាបជាងគេបំផុត។
ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ
មានការធ្វើទីផ្សារផលិតផលថ្នាំជក់យ៉ាងទូលំទូលាយដោយឧស្សាហកម្មថ្នាំជក់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ថ្វីបើអនុក្រឹត្យស្តីពីការទប់ស្កាត់ទូលំទូលាយលើការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម ការលើកកំពស់ផលិតផលថ្នាំជក់ និងការឧបត្ថម្ភដោយក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់ ត្រូវបានដាក់ឱ្យមានតាំងពីឆ្នាំ ២០១១ ក្តី។
មានការថយចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់លើការមើលឃើញអ្នកណាម្នាក់ដែលប្រើថ្នាំជក់តាមទូរទស្សន៍ វីដេអូ ឬខ្សែភាពយន្ត ហើយជាម្ចាស់កម្មសិទ្ធិអ្វីម៉្យាង ដែលមានស្លាកសញ្ញាម៉ាកយីហោថ្នាំជក់នៅលើវត្ថុនោះក្នុងចំណោមសិស្សអាយុ ១៣-១៥ ឆ្នាំ ក្នុងឆ្នាំ ២០០៣ និង ២០១៦។ ទោះយ៉ាងណាក្តី ពុំមានភាពខុសគ្នាផ្នែកស្ថិតិស្តីពីសមាមាត្រនៃអ្នកដែលធ្លាប់ទទួលផលិតផលថ្នាំជក់ដោយឥតគិតថ្លៃពីក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់ ក្នុងឆ្នាំ២០០៣ និង ២០១៦ទេ។
សិស្ស ៦៥,៣% ធ្លាប់បានឃើញសារផ្សព្វផ្សាយប្រឆាំងនឹងការជក់បារីនៅលើប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ ហើយសិស្សជិតមួយភាគបួន (២៤,២%) ធ្លាប់មានកម្មសិទ្ធអ្វីម្យ៉ាងដែលមានរូបសញ្ញាយីហោថ្នាំជក់នៅលើវត្ថុនោះ។ ប្រការនេះបានបង្ហាញថាការជំរុញការអនុវត្ត ការហាមឃាត់លើការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្ម និងការឧបត្ថម្ភកម្មវិធីថ្នាំជក់ពុំទាន់រឹងមាំគ្រប់គ្រាន់នៅឡើយ។
ចំណេះដឹងនិងឥរិយាបថ
សិស្សជាងបីភាគបួន (៧៨.៥%) យល់ឃើញយ៉ាងច្បាស់ថា ការជក់បារីរបស់ជនដទៃបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់ពួកគេ។ សិស្ស ៦០,៧% ពេញចិត្តចំពោះការហាមជក់បារីនៅតាមទីសាធារណៈបិទជិត។ សិស្សជិតពាក់កណ្តាល (៤៨,៦%) គិតថាមានការលំបាកក្នុងការឈប់ជក់បារី នៅពេលដែលមានជនណាម្នាក់ចាប់ផ្តើមជក់ថ្នាំជក់ ហើយ ១១,៩% គិតថាការជក់បារីជួយមនុស្សអោយមានអារម្មណ៍សុខស្រួលនៅពេលមានពិធីជប់លៀង និងការជួបជុំសង្គម។ សិស្សជិតពាក់កណ្តាល (៤៩.៥%) ពេញចិត្តចំពោះការហាម ឃាត់ការលក់ផលិតផលថ្នាំជក់ដល់ជនណាដែលកើតក្នុងឆ្នាំ២០០០ ឬក្រោយពេលនោះ។ សិស្សជិតពាក់កណ្តាល (៤៤.៧%) ពេញចិត្តចំពោះ ការដំឡើងថ្លៃផលិតផលថ្នាំជក់/បារី។

The Global Youth Tobaccos Survey was conducted by the National Center for Health Promotion of the Ministry of Health in Cambodia. The overall response rate was 81%. A total of 3,716 eligible students in grades 7 – 12 completed the survey, of which 1,866 were aged 13-15 years. Data is reported for students aged 13-15 years.
Key findings:
Tobacco use
There has been a significant decline in the prevalence of tobacco use over 6 years, from 6.3% in 2010 to 2.4% in 2016. The prevalence of tobacco use among Cambodian youth between 13-15 years old was the lowest in ASEAN countries. These findings indicate the effectiveness of the tobacco control program intervention in Cambodia, which was started in 1999. Notably, new forms of tobacco use (shisha and e-cigarette) have been emerging during the last 6 years and there is a need to educate the public and tobacco control stakeholders to understand the harms of these new products and treat them as tobacco products.
Secondhand smoke
The exposure to tobacco smoke remains high, though there were significant declines in SHS exposures at home and inside enclosed public places from 2003 to 2016. The GYTS data showed that 45.4% of students are around others who smoke at outdoor public places and 44.5% of students are exposed to tobacco smoke inside enclosed public places. 24.3% live in homes where others smoke in their presence and 32.6% of students are exposed to SHS at school. However, among ASEAN countries, Cambodia had the lowest rates of SHS at home and inside enclosed public places.
Media
2016 saw extensive marketing of tobacco products by the tobacco industry in Cambodia, despite the sub-decree on the comprehensive banning of tobacco product advertising, promotion and sponsorship being introduced in 2011.
The period between 2003 and 2016 saw a significant decrease in the instances of tobacco use on television, videos and movies; as well as the ownership of branded items containing a tobacco brand logo among students between 13-15 years. Nevertheless, there was no statistical difference in the distribution of free tobacco products for promotional purposes in the same period. 65.3% of students saw anti-smoking media messages, and nearly one quarter (24.2%) of students owned something with a tobacco logo on it. This revealed that the enforcement of the bans on tobacco advertising, promotion, and sponsorship is not strong enough.
Knowledge and attitudes
More than three-quarters of students (78.5%) thought other people's tobacco smoking is harmful to them. 60.7% of students favored banning smoking inside enclosed public places. Nearly half (48.6%) of students thought that it to be difficult to quit once someone starts smoking tobacco and 11.9% thought that smoking helps people feel more comfortable at celebrations, parties, and social gatherings. Nearly half of students (49.5%) favored banning selling tobacco products to any person born in or after the year 2000. Nearly half of the students (44.7%) favored increasing the price of tobacco products/cigarettes.